Treść, która sprzedaje – podstawowe zasady copywritingu

tresc ktora sprzedaje

Gdyby do statystyk czytelnictwa dołączono dane o lekturze artykułów zamieszczanych w Internecie, mogłoby się okazać, że jego poziom wcale tak drastycznie nie spada. Sieć bowiem na nowo odkryła słowo pisane – miliony internautów codziennie przegląda wiadomości ze świata, relacje sportowe, ulubione blogi, czy choćby opisy interesujących produktów. I chociaż w dobie nowoczesnych technologii obraz odgrywa olbrzymią rolę, to właśnie słowo wciąż niesie największy ładunek treści.

Jak jednak stworzyć tekst, który nie zginie w internetowych odmętach zapomnienia? Taki, który nie tylko zainteresuje, ale również przekona, że to Twoja oferta jest najlepsza, i skłoni do zakupu? Jakimi zasadami się kierować, żeby zostać copywriterem doskonałym?

Po pierwsze: pamiętaj, że to wciąż Internet

Wydawać by się mogło, że słowo pisane jest zawsze słowem pisanym bez względu na to, czy zostało wydrukowane, czy wyświetla się na ekranie komputera. Nic bardziej mylnego: to, jakie medium wykorzystujemy, ma wielkie znaczenie. Internet powszechnie kojarzony jest z łatwością docierania do informacji i szybkością wykonywanych czynności. Robimy szybkie zakupy, szybkie przelewy, jednym kliknięciem sprawdzamy pogodę, a trzema – jaki model laptopa wybrać. Teksty pisane z myślą o publikacji w Sieci powinny mieć przede wszystkim charakter użytkowy. Mają być zwięzłe i rzeczowe, przekazując maksimum treści w optymalnej formie: prostej, czytelnej i przejrzystej. Efektów nie przyniesie więc „wodolejstwo”, przydługawe wstępy i kwiecisty, przeładowany epitetami styl.

Po drugie: planuj

Każdy tekst – i ekspercki, będący elementem strategii content marketingowej, i ten mający przede wszystkim skłonić do zakupu – powinien być skierowany do konkretnego typu odbiorcy. Zaplanuj grupę docelową, odpowiadając sobie na pytania: kim jest twój potencjalny czytelnik, czego szuka w Internecie, jakie są jego potrzeby i upodobania. Nie pisz do wszystkich, bo nie trafisz do nikogo. Adresuj swój przekaz do tego targetu, który będzie nim zainteresowany.

Kiedy już wiesz, do kogo kierujesz tekst, przemyśl dokładnie to, co zamierzasz w nim zawrzeć. Skup się na jednej myśli przewodniej, realizując przede wszystkim obrany temat i postawioną tezę, a nie uciekając w zbędne dygresje pozbawione wartości merytorycznej. Przemyślane artykuły powstają szybciej, są bardziej wartościowe i chętniej czytane.

Po trzecie: intryguj

Przeważająca część internautów nie czyta stron internetowych, a jedynie je przegląda w poszukiwaniu interesujących zagadnień. Znudzony całą masą bezwartościowych informacji czytelnik najpierw rzuca okiem na to, co znajduje się po lewej stronie ekranu, a następnie przewija witrynę w dół, wybiórczo przeglądając dalszą treść. Aby więc zainteresować odbiorcę, mamy do dyspozycji 10 sekund jego uwagi oraz tytuł i początek naszego tekstu.

Właściwie skonstruowany tytuł powinien zasygnalizować temat artykułu i zawierać słowa kluczowe, a jednocześnie być zaskakujący i chwytliwy. Dobrze sprawdza się zastosowanie konkretnych liczb w nietypowych konfiguracjach, intrygujących pytań, wskazówek i porad, gry słów, utartych frazeologizmów i powiedzeń w nowej odsłonie. Celem tytułu jest zainteresowanie czytelnika na tyle, aby spojrzał na lead. Powinien on go zaintrygować i sprawić, że usiądzie wygodniej w fotelu i zagłębi się w lekturę.

Wedle praktyki dziennikarskiej lead powinien mieć charakter informacyjny i odpowiadać na pięć pytań: kto, co, gdzie, dlaczego i kiedy. W copywritingu internetowym dozwolone są jednak wszystkie chwyty: możesz zadać odbiorcy pytania, na które odpowiedzi szuka w Sieci jak i również coś obiecać, zagrać na emocjach, wywołując delikatny albo szczery śmiech, wzruszenie lub zaskoczenie, możesz wreszcie odwołać się do jego pragnień, pokazując to, czego potrzebuje. Ważne, aby ta krótka zapowiedź całości była konkretna i rzeczowa, pozwalająca czytelnikowi zorientować się, o czym będzie tekst.

Po czwarte: pisz prosto i dynamicznie

Ponieważ tekst z ekranu komputera czyta się nieco wolniej niż ten wydrukowany na papierze, powinieneś przede wszystkim pisać prosto. Nie chodzi oczywiście o używanie tylko i wyłącznie zdań pojedynczych i upraszczanie przekazu do niezbędnego minimum słów. Osoby lubiące pisać miewają jednak tendencje do manifestowania swoich umiejętności poprzez tworzenie zawiłych wypowiedzeń rodem z Dostojewskiego czy Hemingwaya. W tekście przeznaczonym do publikacji w Internecie należy przeplatać zdania pojedyncze ze zdaniami złożonymi, a zdania złożone wielokrotnie, jeśli przekazują więcej niż jedną myśl, rozbijać na kilka krótszych. Dodatkowo staraj się unikać synonimów, zwłaszcza opisowych oraz strony biernej, która niszczy dynamikę tekstu i umniejsza znaczenie wykonawcy czynności. Zamiast pisać, że niedoskonałości zostaną zredukowane, napisz po prostu: produkt redukuje niedoskonałości. Aby tekst nie był nudny, zawsze zamieniaj rzeczowniki odczasownikowe (typu pisanie czy robienie) na czasowniki, a także wystrzegaj się zapisywania cyfr i liczb słownie.

Po piąte: zadbaj o przejrzystość i poprawność

Podziel tekst na kilka mniejszych części, każdej z nich nadając unikalny, chwytliwy śródtytuł. Rozbij każdą długą „ścianę” tekstu poprzez stosowanie akapitów. Dobierz odpowiednią interlinię tak, aby tekst był jasny i przejrzysty. Po napisaniu całości sprawdź dokładnie poprawność, zwracając szczególną uwagę na literówki, a następnie… odstaw tekst. Wróć do niego dopiero po kilku godzinach, a najlepiej następnego dnia, ze świeżym spojrzeniem i otwartą głową. Kiedy wystarczająco odpoczniesz od tematu, wyraźniej zauważysz, które z elementów są zbędne, które należy poprawić lub co trzeba dopisać. Nie bój się skracać tekstu, wyrzucając niepotrzebne ozdobniki, a niekiedy nawet i całe akapity, jeśli nie wnoszą nowych informacji albo powtarzają poprzednie.

 

Pisz wartościowe treści. Konkretyzuj i upraszczaj. Traktuj swojego czytelnika z szacunkiem, przedstawiając mu tekst dopieszczony, taki, który sam chciałbyś przeczytać w wolnej chwili.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest