Jak napisać artykuł

gotowa recepta

Gotowa recepta na udany artykuł.

Pisanie dla większości z nas nie jest problemem. Bowiem każdy człowiek potrafi zlepić garść informacji w jeden wątek. Kłopot pojawia się, gdy tekst ma być dobry, czytelny i trafiać do odbiorców. Kiedy jeszcze artykuł był łatwo odkrywany w wyszukiwarkach to można by nazwać autora profesjonalistą. Jednak jak to uzyskać? Co zrobić by nasz artykuł zyskał popularność?

 1. Po pierwsze: dla kogo?

Identyfikacja odbiorców jest podstawową rzeczą, nad którą musimy się zastanowić pisząc posty. Powinniśmy dokładnie przemyśleć do kogo chcemy trafić z naszym tekstem i czego chcemy nauczyć czytelników. Ludzie reagują na określenia charakterystyczne dla każdego ze zmysłów, dlatego w tekście dobrze jest używać zwrotów: spójrz, zobacz, słuchaj czy dotknij.

 

 1. Tytuł ważną sprawą.

Tytuł decyduje o tym czy ktoś w ogóle zdecyduje się przeczytać nasz tekst. Powinien być chwytliwy i zaciekawić czytelnika. Musi on też nawiązywać do całego tekstu, warto by był dokładny i konkretny. Nie wymyślaj tytułu na szybko, lepiej przygotuj kilka pomysłów, a właściwy wybierz później.

 

 1. Naszkicuj ogólny plan artykułu.

Warto podzielić treść na poszczególne części:

 • wprowadzenie – niezbyt długi tekst około 5 zdaniowy, skrótowo informujący o czym będzie dalsza część artykułu,
 • rozwinięcie – tutaj stosujemy śródtytuły – tytuły wewnętrzne nadawane poszczególnym częściom tekstu,
 • zakończenie – podsumowanie całości artykułu i wysunięcie najważniejszych wniosków.

Kiedy już mamy plan warto w poszczególnych częściach napisać pokrótce najważniejsze informacje, łatwiej będzie nam się później w tym odnaleźć.

 

 1. Linki do dodatkowych treści.

Jeżeli znamy jakieś ciekawe strony z artykułami, książkami, filmami czy zdjęciami wnoszącymi coś do naszego tematu, warto je umieścić na dole strony. Czytelnik dzięki nam będzie mógł bardziej się zagłębić w interesujący go temat.

 

 1. Wyszukiwanie artykułu.

Zadbaj o pozycjonowanie artykułu. Pod koniec, kiedy mamy już gotowy tekst dobrze jest sprawdzić go jeszcze raz, tym razem pod kątem wyszukiwania. Warto skontrolować jak dużą ilość podstawowych wyrażeń związanych z naszym tematem mamy w tekście np. gdy piszemy artykuł na temat kupna samochodu warto zawrzeć w nim takie wyrażenia jak: kupno wozu, kupno samochodu, rodzaje samochodów, najlepszy samochód. Czyli takie, które są najczęściej wpisywane w wyszukiwarkę, dzięki temu nasza pozycja może podskoczyć.

 

 1. Posłuchaj rady czytelnika.

Po skończeniu pisania artykułu warto dać go przeczytać rodzinie, przyjaciołom by oni jako czytelnicy mogli wyrazić swoją opinię. Dobrze też jest po napisaniu, odczekać dobę lub chociaż kilka godzin i przeczytać tekst na nowo z czystym umysłem.

 

 1. Dodatkowe wskazówki:
 • Pisząc artykuł zwracaj się do czytelnika „Twój, Twoje”, odczuje wtedy, że odnosimy się bezpośrednio do niego;
 • Każdy wpis powinien mieć zdjęcie, a fakty dobrze jest prezentować w formie wykresów i tabel – tekst będzie atrakcyjniejszy;
 • Pisz w czasie teraźniejszym;
 • Unikaj fachowej terminologii – lub jeśli musisz użyć skomplikowanych słów, to napisz na dole artykułu wyjaśnienie;
 • Używaj synonimów;
 • Poprawiaj gotowy tekst

Stosując się do tych kilku rad, twój tekst może zyskać popularność, ponieważ trafi do większości. Wszystkich nie jesteśmy w stanie zadowolić, dlatego warto się skupić na tym o czym lubimy pisać i na czym się znamy.

A po stworzeniu artykułu pozwól innym się nim nacieszyć – dowiedz się jak promować swój artykuł.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest